неделя, 25 август 2019 г.

ТИШИНАТА Е НАЙ - ДОСТЪПНАТА И УСПЕШНА ТЕРАПИЯ ЗА ДУШАТА !



Шумът е неизменна част от съвременния ни начин на живот. Събуждаме се с възможно най-дразнещата аларма за работа, след това включваме телевизора или радиото, после се гмурваме в шума на града – несекващи разговори, хаотични звуци, шума на булевардите, автомобилите и т.н. За разлика от т.н. „бял шум“ и тишината, които успокояват и хармонизират нервната ни система, градския шум ни изважда от баланс (липса на ритъм или хаотичен ритъм) и ни вкарва в състояние на липса на вътрешен ритъм и хроничен стрес.
Вредното въздействие от шума е научно доказан факт
 Вредното въздействие за здравето ни на градския шум е научно доказан факт. Проучване на Световната Здравна Организация (СЗО) отдавна доказва негативните ефектите от шума върху здравето на хората и децата.
Изследването, проведено от СЗО включва 340 милиона души, живеещи в Западна Европа. Изследването установява, че един на всеки трима души губи една година от живота си, поради прекомерно количество шум от външната среда.
Когато се чувстваш зле – слушай природата. Тишината успокоява по-добре, отколкото милиони ненужни думи.
Конфуций
Друго изследване, публикувано в „Psychological Science“ през 2011г. изследва ефектите от шума върху здравето на живущите деца близо до летището в Мюнхен. Професор Гари У. Евънс от Университета Корнел отбелязва, че децата, изложени на прекомерен шум развиват силна стресова реакция, която на свой ред ги кара да развият компенсаторни механизми за игнориране на шума.
Тези деца не само започнват да игнорират вредните шумове, но и всички полезни стимули, на които е важно да се обърне внимание, като речта, общуването, насоките на родителите и уроците в училище. Чудите се защо хората имат проблеми с обръщането на внимание в наши дни? Може би сме изложени на твърде много шум и твърде много хаотични звуци.
За да взимаш правилните решения в живота си, трябва да влезеш във връзка с душата си. А за да направиш това, трябва да преживееш самота, от която повечето хора се страхуват, защото в тишината чуваш истината и разбираш решенията.
Дийпак Чопра
Шумът също така е свързан с високото кръвно налягане, сърдечните заболявания, шумът в ушите и все по-зачестяващите проблеми със съня. Животът в шумна среда предизвиква постоянно отделяне на стресови хормони, което на свой ред е свързано с редица „модерни“ заболявания, дължащи се на прекомерно количество стрес.
Разбира се, можем да противодействаме на вредните ефекти на шума като съзнателно избираме тишината.
Според „Аttention restoration theory“, или Теорията за възстановяване на вниманието, човешкият мозък започва да се самовъзстановява, когато сензорните стимули от околната среда намалеят. В тишина мозъкът ни намалява т.н. „сензорна охрана“ и преминава в режим на възстановяванена когнитивните функции, което не е възможно да се случи в режим на постоянен шум.
Тишината е добра, защото помага за размисъла, за медитацията и за оценяването на значението и величието на всяко нещо. Глухотата обаче съвсем не е желателна. И все пак, именно тя царува днес в нашия свят.
Пако Рабан
Когато прекарваме време в пълна тишина, например сред природата или вкъщи, това не само започва да възстановява нашите когнитивни функции като внимание, памет, твотческо въображение и креативност, но и ни помага да се изключим от външния свят, да успокоим нервната ни система, да се центрираме и да възстановим връзката си със себе си.
Как тишината въздейства върху нашия мозък?
  • Успокоява нервната система
  • Възстановява основните когнитивни функции
  • Развива по-добра памет и концентрация на вниманието
  • Повишава нашата работоспособност и ефективност
  • Успокоява емоциите и раздразнителността
  • Изчиства емоционалните ни блокажи
  • Помага ни да се свържем със себе си по нов начин
  • Изгражда по-голяма осъзнатост и присъствие в живота ни
  • Помага ни да забавим темпото и да се насладим на живота си
Само 30 минути в тишина на ден ще ни помогнат да се насладим на полезните ефекти, които има тишината върху нашето ментално, емоционално и физическо здраве. Колкото повече време прекарваме в тишина толкова по-силни ще бъдат полезните ефекти.
Времето, прекарано в пълна тишина, е безплатна терапия и начин да се погрижим за здравето си. Противодействайте на градски шум и се освободете от стреса като просто оставате в тишина, която, както видяхме, лекува тялото, ума и сърцето.
Frida
. bg


сряда, 21 август 2019 г.

АНТИКРЕХКОСТ НА ДУШАТА - ТИ ИЗБИРАШ ДА ПРЕВЪРНЕШ КРЕХКОСТТА СИ В "АНТИКРЕХКОСТ" !





   "ПСИХОЛОГ - СПЕШНО"
      ЗА
   "НЕЧУПЛИВА ПСИХИКА"

"Антикрехкост - как да извлечем ползи от хаоса ? " Насим Талеб

"Антикрехкостта е отвъд издръжливостта или устойчивостта. Издръжливият устоява на шоковете и остава такъв, какъвто е бил; антикрехкият става по - добър "  
                                            Н. Талеб.

Всеки от нас желае да е с издръжлива и  устойчива психика, а какво ли е да бъдем "нечупливи - антикрехки"?
Заповядайте, в Център " Пегас" за спешна психологическа помощ, мотивация и консултиране.

 Нека заедно да"учим" за нечупливостта на душата и как да я развиваме, като такава, на фона на несигурността, сред която живеем. Нечупливата психика винаги "знае" как  да извлече полза от хаоса. Очакваме те.
Хаосът и несигурността са естествена част от живота, естествено и важно е да го знаем, а също и да жадуваме ред, хармония и сигурност, в противовес.

С теб сме в това осъзнаване и трансформиране от крехкост към антикрехкост.

                              Павлина Костадинова
Магистър психолог,
психолог- консултант,
НЛП терапевт,
педагог - философски цикъл I ПКС
докторантура по Етика
магистър: политология, дипломация и национална сигурност,
магистър: история
Консултант фирмена сигурност
Организатор и водещ на обучения и семинари за фирми, организации, групи
Сертифициран специалист -психодиагностика за възрастни и деца
 / развитие, психопатология, психопрофил, подбор на кадри.../

неделя, 18 август 2019 г.

ВИНАГИ СТЕ НА КРАЧКА ОТ УСПЕХА - ЗАЩО Е ТАКА?

     Успехът последва без да го преследваме. Последва от наши точно определени мисли, чувства и дела, наши  представи, намерения и мечти, от степента на вярата, надеждата и любовта ни, от волята и силните ни качества, от ресурсите ни.
      Всичко, което преследваме бяга. Успехът следва същия " закон", затова нека не го догонваме "задъхано" и не го " притискаме до стената "! Той ще ни изненада, когато и както най - малко очакваме. Как и кога ?
      Когато ние го " изненадаме" с
      упоритост, амбиция, търпение, целеустременост в ясна посока, следване  гласа и " интелигентността" на сърцето, непрестанно учене,  развитие, самоопознаване, готовност да не се отказваме и да не предаваме себе си и мечтите си, да
 служим и да даряваме потенциалите си на света, да даваме най - доброто от себе си, да познаваме травмите, границите, блокажите, защитите, "сянката " си, да работим упорито за приемането и туширането им, да не спираме да крачим, освен за почивка или при "падане", да творим и изразяваме автентичността си...да се радваме и усмихваме, да " играем" играта на живота, забавляеайки се, без да се вземаме много насериозно...
        Успехът очаква да го " изненадаме" и да последва, неочаквано за нас, с фоерверки за душата и сърцето ни.
Да се захващаме "за работа" !
        Ако имате нужда  да научите точно какво и защо ви пречи да стигнете до финала на успеха, да не сте винаги на една крачка от него, първо, си отговорете на въпроса какво е успех за мен и колко силно го желая, второ, имам ли нужда от помощ, искам ли подадена ръка, и трето, потърсете я и я приемете - помощта и подадената ръка, и то, навреме. Спрете порочния кръг " на крсчка от успеха всеки път "!
       Обадете се сега и смело към  мечтания успех - в кариера, в любов, в учене, в политика, в изкуство, в бизнес, в родителство, в брак...във всичко, което пожелаеш.
   
                    GSM и подадена ръка :
                                 0897722771

АКО ИМАШ СИЛНА МАЙКА, СИ ЗАКЪРМЕНА СЪС СИЛА И ДОСТОЙНСТВО ЖЕНА !

Когато имаш силна майка, ти самата ставаш силна дъщеря и силна жена.




Когато имаш силна майка, се учиш да бъдеш независима. Учиш се да говориш това, което мислиш. Учиш се да отстояваш своето в конфликти. Учиш се да оцеляваш самостоятелно. Учиш се да се грижиш за себе си, както и за нея, защото искаш тя да се гордее с теб.
Когато имаш силна майка, уважаваш себе си. Не позволяваш на никого да говори лошо за теб. Не позволяваш да минават през теб. Не позволяваш на никого да гледа на теб просто като на тяло, а не като на човек. Искаш да се отнасят към теб с уважение.
Когато имаш силна майка, знаеш какво е това любов.

Знаеш какви трябва да са отношенията вътре в семейството. Знаеш кое е правилно и кое не. Кои хора трябва да се посрещат с отворени обятия и от кои трябва да стоиш на разстояние.
Когато имаш силна майка, не се предаваш никога. Ставаш след падане и пробваш отново. Казваш на себе си, че можеш да го направиш, защото си достатъчно добра. Никога не приемаш неуспеха като вариант. Продължаваш да се опитваш, докато не получиш това, което искаш.


Когато имаш силна майка, никога не забравяш колко струваш. Никога не позволяваш да се възползват от теб,, защото знаеш, че майка ти не би търпяла такова отношшение. Запазваш стандартите си високи, защото са те научили, че заслужаваш нещо специално.
Когато имаш силна майка, никога не се чувстваш самотна. Каквото и да се случи, има някой, който да те вдигне кгоато паднеш. Някой, който да ти напомня, че можеш да се справиш с всичко. Който да те кара да следваш мечтите си, защото можеш да ги постигнеш.
Когато имаш силна майка, имащ най-добър приятел за цял живот. Имаш някого, с когото да поговориш на всякаква тема. Имаш някой, който може да ти помогне да решиш всеки проблем. Имаш някой, който ще е до теб завинаги, защото е само на едно позвъняване разстояние.
Когато имаш силна майка, тя е твоето вдъхновение. Тя е твоят пример за подражание. Когато имаш силна майка, ти сама израстваш силна жена. 

http://www.bgnow.eu




събота, 17 август 2019 г.

10 АКСИОМИ В СФЕРАТА НА ВЪЗПИТАНИЕТО - НАУЧИ И ПРИЛАГАЙ С УСПЕХ !

Детето има право на всякакви чувства, но не и на всякакво поведение.


Робин Берман - авторка на книгата “Hate me now, thank mе later” (how to raise your child with love and limits), има много добри идеи за възпитанието. Ето 10 от тях
1. Не си струва да се опитваме да сме приятели с детето
“Ние сме поколение на угаждащи родители, намиращи се във властта на собствените си деца.” Робин твърди, че за детето е важно да вижда в лицето на родителя не приятел, а авторитет, лидер, наставник, който може да подкрепи и да помогне. Освен това може и да наложи твърда забрана, да не върви "по гайдата" на капризите му, но едновременно с това да уважава чувствата и потребностите на малкото.
2. Твърдо “не”
Детето се нуждае от отчетливи граници, които ще регулират неговото поведение. Важен момент: “Детето има право на всякакви чувства, но не и на всякакво поведение”. Задачата на родителя е да учи и да вдъхновява, но не и да засрамва и да наказва. Родителското “не” трябва да бъде закон, тоест, да носи смисъла на еднозначно “не”, а не да звучи размито и неясно като “може би”.
3. Позволете на детето да придобива опит
Полезно е няколко пъти да паднеш, да разбиеш коляното, да загубиш, да счупиш, за да се научиш самостоятелно да преживяваш негативните емоции и разочарованието. Ако се отнасяш с детето като с ваза от бохемско стъкло, то такова и ще порасне - крехко, неприспособено към реалния живот.
4. Хвалете с мярка
Бъдете искрени в похвалата си. Хвалете само за истинските заслуги и старания. Всичко трябва да е с мярка. Деца, които като малки са били хвалени за всякаква дреболия, лесно вдигат ръце пред трудностите, не възприемат критика и са зависими от чуждото мнение.
5. Пораснете сами
Нищо не разрушава детската психика толкова, колкото емоционалната незрялост на родителите. “Станете такъв родител, за който цял живот сте мечтали - първо, за самия себе си, а после и за децата” - съветва Берман.
6. Внимавайте с речника си
През първите години на живота детето не прави разлика между реалността и измислицата. Затова всичките ви думи се възприемат като истина. Ако наричате детето непослушно, непоносимо, мързеливо и т.п., има голяма вероятност то да ви повярва и… да бъде именно такова. “Тези думи ще бъдат вградени в личността му по-рано от появата на способността му да различи, дали това е истина или лъжа”, пише Робин Берман
7. Позволете на детето да бъде дете
Не го карайте да бърза да пораства. Не го претоварвайте със занятията и кръжоците. Децата нямат време да скучаят - там се крие проблемът. “Скуката е източник на възможности. Как децата ще се научат на саморефлексия, ако нямат никакво време за поне малко усамотение?” Освен това, нито един кръжок не може да замени топлината на детско-родителското общуване!
8. Семейните традиции
Семейните вечери, съвместното гледане на филми, приготвянето на храна, пътуванията… Всичко това създава основата за базовата сигурност - онази почва, която ще подкрепя детето през целия му живот. “Детето с ясното усещане за “ние” става способен да развие в себе си отчетливо разбиране за собственото “Аз”.
9. Честност и последователност.
За да възпитаваме успешно, за да имаме истински контакт с детето, то трябва да ни има доверие. А това може да се постигне, само ако сме честни с него.
10. По-малко думи
“Стеснявайте пространството на избора (например, вместо “коя блуза си избираш?” питайте: “коя от двете блузи си избираш?”); приказвайте по-малко, ползвайте прости формулировки” - за да улесните разбирането на детето.

сряда, 7 август 2019 г.

ДЕПРЕСИЯТА - РАКЪТ НА 21 ВЕК

  

СВЕТОВНАТА ЗДРАВНА ОРГАНИЗАЦИЯ ПРОУЧВА И ПРЕДВИЖДА, ЧЕ ДО 2020 Г. ДЕПРЕСИЯТА ЩЕ ЗАСТАНЕ НА ВТОРО МЯСТО СЛЕД СЪРДЕЧНО – СЪДОВИТЕ ЗАБОЛЯВАНИЯ И ПРЕДИ РАКА, КАТО ПРИЧИНА ЗА СМЪРТ - СМЪРТ ОТ САМОУБИЙСТВО – "ВЕНЕЦЪТ" НА ДЕПРСИЯТА. 

Този факт звучи стряскащо и провокиращо незабавни действия, а именно, да я познаваме по - добре, да мислим за превенция и да реагираме своевременно на първите симптоми. За целта е важно да се информираме от надеждни източници, да провеждаме превантивна диагностика при специалисти психолози, психотерапевти, психиатри, лични лекари. 



Депресията не е нашата пряка реакция спрямо житейските трудности. 21 век ни улеснява с технологиите и научния си прогрес, за разлика от предходните векове. Но тя, депресията, повсеместно се появява, и в световен мащаб, и в национален, и в личен - "днес", точно "сега" и не е пряко зависима от стандарта на живот. 
Депресията е специфичен срив в работата на мозъка, поразен от т. нар. "депресивна доминанта", т.е., един център в него се възбужда и започва постепенно да "завоюва", доминира и потиска всички останали центрове, които, дори в задържане, го обслужват с леката си възбуда/. 
Срив, при който мозъкът започва спонтанно да поражда чувство на тъга и потиснатост, на усещане за безизходица, безпомощност, безнадеждност, безсмислие на живота, пустота, провал, безкраен мрак..., и то, без връзка с конкретните външни обстоятелства, но, разбира се, във връзка с комплекс от причини,  подготвящи " депресивната почва" във времето, причини, които ще изброим по - долу.
Депресията не е обикновено понижено настроение, което бързо и лесно ще отмине, а е пренастройване на цялостната наша психика по депресивен образец. Нека обърнем внимание на израза "цялостна психика". Формира се специфична депресивна система / със съответстващи реакции, отговори, взаимовръзки, депресивни мисли и т.н./ на функциониране на нашия мозък , която система лесно се разраства, ако не бъде спряна, фармакологично и психотерапевтично. 
Депресивната доминанта, като черна дупка започва да всмуква всичко " по пътя си" и, независимо от усилията, продължава да нараства. Знаем, че ако се опитаме приятелски да разсмеем депресивен човек, то той става по - зле и ако се опитаме да го отвлечем с нещо друго от това му състояние, той  изключително упорито се връща към своята потиснатост и към предишните си идеи за безнадеждност, безсмислие, провал и тотална пустота.
Следователно, от всичко казано до тук става ясно, че е трудно да се справим сами с депресията, веднъж възникнала и разширила периметъра си и, че в крайните си форми тя може да доведе до смърт . 
Ето защо, изключително важно е, за всеки от нас, да прави превенция, ранна диагностика, профилактика и своевременно лечение на евентуални депресивни състояния. Нека не отминаваме с пренебрежение едно подобно на описаното вече състояние, продължаващо месец и повече. В поредица от публикации тук ще имате възможност да се запознаете със симптомите, причините, формите на проявление, превенция и профилактика на депресията.
Каня ви  и в консултативния си кабинет, като първа стъпка, направена от вас самите и за вас самите в тази посока и като лична грижа.  Заповядайте преди да е станало "късно" и без да изпадате предварително в паника, без всичко това да ви плаши и ужасява. Важни са вашите точни и своевременни решения и действия. Важно е желанието да познавате и обичате себе си. Черните очила са поставени и " залепени" за очите на депресивния човек и през тях се вижда само в черно. Вие не желаете това. 
"Сверете личния си часовник" по отношение на депресията и,
" смело напред" с усмивка ! 


           
ЕТО И  ОСНОВНИТЕ ПРИЧИНИ ЗА РАЗВИТИЕТО НА ДЕПРЕСИЯ. За тях ще поговорим в следващата публикация. А засега, мислете сами.



1.  Остър или по – лек /хроничен стрес.

2.  Злоупотреба с психоактивни вещества.

3.  Тежки телесни заболявания.

4.  Заболявания на мозъка.

5.  Генетични фактори.

6.  Остаряване на мозъка.

Не си поставяйте сами диагноза и не изпадайте прибързано в "паника".  Имайте, обаче усета и информация за депресията като такава, достатъчни да потърсите професионална консултация и диагностика.


        Потърсете консултация със сертифициран и специализирал се в тематиката и в ранната диагностика психолог - терапевт, сега, незабавно и не отлагайте!
На телефон 0889953053 ще бъдете очакван за ранна диагностика и ориентиране в нивата си на стрес, тревожност и депресия, както и за анализ и управление на стресовите фактори във вашия живот. Ще се работи и върху изготвяне на успешни стратегии за справяне с различни житейски ситуации, включително и при депресивни епизоди. Смелост и сила е да поемете подадена ръка !



Полъх от романтика и от "вековете" !

неделя, 4 август 2019 г.

С МАЛКА ПРОМЯНА В РЕЧТА, ШИРОКО ОТВОРЕНА ВРАТА КЪМ УСПЕХ И ЗДРАВА ПСИХИКА

Професор от Станфорд: Премахнете две фрази от езика си, за да бъдете успешни





Shutterstock
Начинът, по който говорите, влияе не само върху това как другите ви възприемат, но и върху собственото ви поведение. Замяната на една дума с друга може да промени начина, по който подхождате към целите си. Това смята проф. Бърнард Рот, преподавател по инженерни науки в Станфордския университет и директор на Институт по дизайн „Хасо Платнер“ към Станфорд.
В книгата си „The Achievement Habit” Рот предлага няколко езикови корекции, които могат да ви направят по-успешни.
Ето две от най-лесните:
1. Заменете „но“ с „и“.
Може да се изкушавате да кажете „Искам да отида на кино, но имам да върша работа.“
Но Рот ви съветва да кажете „Искам да отида на кино и имам да върша работа.“
„Когато използвате думата „но“, създавате в себе си конфликт, който в действителност не съществува.“ С други думи, възможно е да отидете на кино и да си свършите работата – просто трябва да намерите решение
В същото време, когато използвате „и“, „мозъкът ви започва да обмисля как да се справи и с двете части на изречението,“ пише Рот. Може би ще гледате по-кратък филм; или ще делегирате част от работата си.
2. Заменете „трябва“ с „искам“
Рот препоръчва едно просто упражнение: Следващите пъти, когато си кажете наум „трябва да“ заменете „трябва“ с „искам“.
„Това упражнение е много ефективно, за да накара хората да осъзнаят, че това, което правят в живота си – дори нещата, които са им неприятни – са всъщност това, което сами са избрали,“ казва той.
Например, един от студентите на Рот трябвало да вземе курсовете по математика, които изисквала неговата специализация, въпреки че ги мразел. В един момент, след като направил това упражнение, той осъзнал, че всъщност иска да изкара тези курсове, защото ползата от изпълнението на това изискване надвишава дискомфорта да посещава часове, които не са му приятни.
И двата примера за промени в езика се основават на ключов компонент от стратегията за решаване на проблеми известна като design thinking. Когато използвате тази стратегия, се опитвате да поставите под въпрос автоматичното си мислене и да видите нещата такива, каквито са в действителност.
Когато експериментирате с различен изказ, може да откриете, че един проблем не е толкова нерешим, колкото изглежда и че имате повече контрол над живота си, отколкото сте предполагали.
по материали от: obekti.bg

КЪДЕ СЕ НАМИРА УСПОКОЕНИЕТО ?

“Знаеш ли, скъпо дете, човек не може да намери успокоение нито в работата, нито в удоволствията, нито в манастира, а само в собствената си душа.“


Съмърсет Моъм

МИСЛИ, КАТО БОГАТ И С ЛЕКОТА ЗАБОГАТЯВАЙ !

Десет разлики в мисленето на богатите и бедните хора



1. Богат, беден:
Богатите винаги казват: "Аз съм творец на живота и щастието си."
Бедните често казват: "От мен не зависи нищо. Животът просто им се случва."
2. Цел:
Богатите – да станат по-богати.
Бедните – да не обеднеят още повече.
3. Позиция:
Богатите – да спечелят.
Бедните – да не загубят.
4. Жизнена позиция:
Богатите – разглеждат възможности.
Бедните – зациклят на препятствията.
5. Отношение към богатството:
Богатите – възхищават се на състоятелни и богати хора.
Бедните – възмущават се на богатството и успеха.
6. Отношение към проблемите:
Богатите – винаги са над проблемите си.
Бедните – преувеличават проблемите си.
7. Предпочитат да получават пари за:
Богатите – за резултатите от труда си.
Бедните – за отработено време.
8. Когато трябва да направят избор:
Богатите – предпочитат и едното и другото. Обмислят нещата от двете им страни.
Бедните – избират едното или другото. Мислят едностранчиво.
9. Риск:
Богатите – предприемат действия, независимо от страховете си.
Бедните – позволяват на страха да ги спре.
10. Обучение:
Богатите – всеки момент от живота си се учат и израстват.
Бедните – мислят, че знаят достатъчно.
БЪДИ БОГАТ, СИЛЕН И В УСТРЕМ !
БЪДИ ЧОВЕК, НА ПЪРВО И НА ПОСЛЕДНО МЯСТО ! УСПЕХЪТ САМ ЩЕ ПОСЛЕДВА !

петък, 2 август 2019 г.

ЛЕКУВАНЕ НА ДУШАТА С ДУМИ, ЛЕКУВАНЕ СЪС СМИСЪЛ - БЕЗБОЛЕЗНЕНА И ЕФЕКТИВНА ТЕРАПИЯ НА ВИКТОР ФРАНКЪЛ *ЛОГОТЕРАПИЯ*


Виктор Франкъл – Животът никога не става непоносим заради обстоятелствата, а само от липсата на смисъл и цел





Виктор Емил Франкъл (26 март 1905 – 2 септември 1997) е австрийски невролог и психиатър.
Той разработва собствено психотерапевтично учение, което още през 1926 г. обозначава с понятието логотерапия. Logos“, според личното предпочитание на Франкъл, се използва в значението на „дух“. Духът е онова измерение на човешкото, което в най-голяма степен вълнува човека и лекаря Виктор Франкъл, и от което според него изобщо тръгва различието между хуманната и ветеринарната медицина. Духът може да се разбира като свобода, съзнание и като волята за смисъл. Тази заявка за излизане от психологизма, както и обвързването на понятията „смисъл“ и „здраве“, превръщат логотерапията в един от най-силните комуникатори на темата за смисъла на живота във втората половина на 20 век. По собствените му думи, неговата психотерапевтична ориентация съответства на една „висша психология“ – идея, заявена за първи път през 1938 г. Той самият избягва да отнася себе си към някое конкретно психологическо направление, въпреки че според всеобщото мнение логотерапията е хуманистична и/или екзистенциална психотерапия.
От „Човекът в търсене на смисъл“ на Виктор Франкъл подбрахме 25 проницателни цитата, които демонстрират темите на книгата и правят най-силно впечатление:
  1. „Човешкият живот никога не престава да има смисъл, независимо от обстоятелствата, в т.ч. страдание, лишение и смърт.“
  2. „Щастието трябва да дойде, както и успехът: трябва да го оставите да се случи, без да мислите за него.“
  3. „Веднъж загубена, волята за живот рядко се връща.“
  4. „Ненормалната реакция при ненормални обстоятелства е нормално поведение.“
  5. „Ако има смисъл в живота изобщо, то трябва да има смисъл и в страданието.“
  6. „Начинът, по който човек носи кръста си, му дава изобилни възможности да придаде по-дълбок смисъл на своя живот.“
  7. „Една от особеностите на човека е, че може да живее само като гледа в бъдещето.“
  8. „От истинско значение е не какво ние очакваме от живота, а какво животът очаква от нас.“
  9. „Да се живее означава да се поеме отговорност за намиране на правилния отговор на проблемите, които животът постоянно поставя пред всеки човек.“
  10. „Добрият пример е по-ефикасен от всякакви думи.“
  11. „На този свят има само две категории хора, наистина само две: категорията на свестните хора и категорията на негодниците.“
  12. „Смисълът на живота е различен за всеки човек, за всеки ден и час.“
  13. „Да бъдеш човек означава винаги да си насочен и устремен към нещо или някого извън теб самия.“
  14. „Колкото повече забравяш за себе си – чрез отдаване на кауза или любов към друг човек, толкова повече си човек.“
  15. „Смисълът на живота винаги се променя, но никога не престава да съществува.“
  16. „Любовта е единственият начин да достигнеш до най-вътрешната част от личността на друго човешко същество, до нейната сърцевина.“
  17. „Сексът е оправдан, дори свещен, но само дотолкова, доколкото е изразно средство на любовта.“
  18. „Приемем ли предизвикателството да страдаме храбро, животът има смисъл до последния си миг.“
  19. „В миналото нищо не е безвъзвратно загубено, а всичко е завинаги съхранено.“
  20. „Във всеки момент човек трябва да решава, за добро или зло, какъв ще бъде паметникът на неговото съществуване.“
  21. „Всяка епоха си има своя колективна невроза и всяка епоха се нуждае от своя собствена психотерапия, за да се справи с нея.“
  22. „Човек не просто съществува, а винаги решава какво ще бъде неговото съществуване, какъв ще стане в следващия миг.“
  23. „Всяко човешко същество има свободата да се променя във всеки момент.“
  24. „Свободата е застрашена от израждане в прост произвол, ако тя не се живее от позицията на отговорността.“
  25. „Светът е в лошо състояние, но всичко ще стане още по-лошо, ако всеки от нас не направи най-доброто, на което е способен.“
Франкъл е роден във Виена, в семейство на еврейски чиновник. Според личните му свидетелства, философията силно вълнува младежкия му ум и въпросът за смисъла на живота е негово „настолно“ занимание. Франкъл учи медицина във Виенския университет и впоследствие специализира неврология и психиатрия. В ученическите си години се интересува от психоанализа, но в крайна сметка попада под влиянието не на Фройд, на когото изпраща писма и материали, а на Адлер. До 1927 г. Франкъл е член на Дружеството по индивидуална психология. Разривът с Адлер дава на Франкъл теоретична свобода и още през 1929 г. той формулира своята идея за трите групи ценности, като пътища за постигане на смисъла в живота. По същото време Франкъл започва да прилага и своето терапевтично know-how – „парадоксалната интенция“, която описва едва през 1939 г.
Корица на една от книгите на Виктор Франкъл
След изключването му от Дружеството по индивидуална психология, Франкъл организира „места за младежки консултации, където млади хора с душевни проблеми получават безплатни консултации“. През 1930 г. организира специална акция по времето, когато се раздават годишните свидетелства на учениците и като резултат „за първи път от много години във Виена не бе регистрирано нито едно самоубийство на ученик“.
Между 1933 и 1937 г. оглавява женското отделение в психиатричната болница „Ам Щайнхоф“, наричано „павилион на самоубийците“. За тези четири години през ръцете на Франкъл минават около 12 хиляди пациентки. След навлизането на хитлеристките войски Франкъл поема ръководството на неврологичното отделение на болница „Ротшилд“. Тук следва един от най-противоречивите епизоди от живота му. Тъй като в болницата често докарват пациенти евреи, направили опит за самоубийство, Франкъл търси различни начини за тяхното спасяване, като си позволява да прави мозъчни операции, въпреки че никога не е работил като хирург и дори не е присъствал на хирургична операция.По този повод Pytell обръща внимание, че така описаните от самия Франкъл обстоятелства не са нищо друго освен „хирургически експеримент“, което само по себе си повдига някои въпроси относно професионалната етика на създателя на „Третото виенско направление“.

Концентрационни лагери

През 1941 г., Франкъл се оженва за първата си жена, Тили Гросер. На следващата година, нацистите принуждават младото семейство да направи аборт.  На 25 септември 1942 г. Франкъл, съпругата му и родителите му са арестувани и депортирани в еврейското гето Терезиенщад (недалеч от Прага), където Франкъл продължава работата си с предотвратяване на самоубийства, предлагайки психотерапевтична помощ. Бащата на Франкъл умира в Терезиещад, докато брат му Валтер и съпругата му също са арестувани, а сестра му Стела успява да емигрира в Австралия. Две години по-късно, на 19 октомври 1944 г., Франкъл и съпругата му са депортирани в Аушвиц, а след 4 дни там е отведена и майка му. Във връзка с преживяванията си в Аушвиц Франкъл разказва следната история: „на гарата в Аушвиц новодошлите лагерници трябвало да бъдат разпределени – годните за работа биват настанявани в жилищните постройки, а всички останали се изпращат директно в газовите камери“. Франкъл твърди, че когато идва неговия ред, д-р Менгеле го насочва „наляво“, т.е. към газовите камери, но поради объркването и дезориентацията, той се връща обратно при своите познати, „зад гръба“ на д-р Менгеле и така без да знае сам, спасява живота си.
В „Ненаписаното в моите книги“ Франкъл споменава за още два лагера, в които е преместван след Аушвиц – Кауферинг и Тюркхайм, но не уточнява колко време остава във всеки от тях. По данни на Pytell, през 1991 г. Франкъл споделя пред Робърт Шулер, че е прекарал в Аушвиц 3 – 4 дни. Отново според Pytell, Франкъл прекарва в лагера Кауферинг не повече от 5 месеца, а в Тюркхайм по-малко от 2 месеца. Мнозина биха се изненадали, казва Pytell, да разберат, че Франкъл е бил в Аушвиц само няколко дни, като се има предвид, че в „Човекът в търсене на смисъла“, той създава впечатлението, че престоят му там е продължил цяла вечност. Лагерническият живот на Франкъл приключва на 27 април 1945 г., когато Аушвиц е освободен от американската армия. Франкъл се прибира през август във Виена и в рамките на няколко дни научава за смъртта на съпругата си (изпратена в лагера Берген-Белзен), майката си, брат си и съпругата му (и тримата в Аушвиц).

Живот след 1945

През 1947 г. Франкъл се жени за Елеонора Катерина Швинд. Двамата имат дъщеря – Габриеле. Дълги години той е професор по неврология и психиатрия във Виенския университет, но заема професура в Харвард и в университетите в Далас и в Питсбърг. Американският международен университет в Калифорния създава за него професура по логотерапия. Удостоен е с 27 почетни докторски титли от университети от цял свят. Неговите 31 книги са преведени на 34 езика. Само от американското издание на „Човекът в търсене на смисъла“ са продадени 9 милиона копия. Според Библиотеката на Конгреса във Вашингтон става дума за „една от десетте книги с най-голямо влияние в Америка“. Последната си лекция Виктор Франкъл изнася на 90-годишна възраст във Виенския университет през 1995 г.

Теория и терапия

Според някои изследователи логотерапията е едновременно философски, медицински и популярно-религиозен конструкт. Тя е еклектична не само в психотерапевтичен смисъл, но и като културен феномен. Лечението чрез смисъл успешно предизвиква интереса както на специалистите в областта на приложната психотерапия, така и на изкушените във философията. Освен всичко друго, логотерапията настоява за реабилитирането на религиозния опит на личността и използването му в оздравителния процес, което дава основание на Доналд Туиди да я определя като „религиозно ориентирана теория“. А сантименталният привкус на някои от по-популярните текстове на Франкъл привлича немалко автори на наръчници по самопомощ,  в които логотерапията се представя по правило като спасително средство за хора в беда.
Лого-теорията не е учение за това, кой е смисълът на живота. Убеждението на Виктор Франкъл в безусловния смисъл на всеки човешки живот, независимо от обстоятелствата,  е само последица от неговите антропологически усилия да открои автентичната форма на човешкото битие. Какво представлява човекът екзистенциално е въпросът, който логотерапията неизменно задава, опитвайки се да покаже, че антропологическите резултати на психодинамичната психология, бихейвиоризма и теорията за потребностите на Ейбрахам Маслоу, са незадоволителни, което на езика на Виктор Франкъл означава „неавтентични“.
Лого-теорията конструира човешкото битие като отворено към света. Личността съществува не за да задоволява своите нагони или потребности, не единствено за да оцелява, а най-вече, за да се справя със задачите, които животът назначава и така да обезпечава смислово личния си житейски път: „Човешкото съществуване не е автентично, ако не е изживяно като самотрансцендиране“. Човекът не е самозадоволяващо се битие, той съществува, за да бъде в-света, а не за да бъде в-себе си: „оцеляването зависи от насочеността към „за какво“ или „за кого“.Затова и смисълът в живота, макар и персонален, никога не е субективен, защото винаги идва „отвън“, вследствие на срещата между личността и обективния свят, в който се намират задачите и ценностите. А ценностите не се правят, те не са субективни решения, а универсални смисли.
Ценността на екзистенцията произтича от отговорността – готовността на личността да участва в света, независимо от обстоятелствата. Отговорността, мислена логотерапевтчино, е многоизмерна и изисква по-скоро гъвкавост, отколкото праволинейно посвещаване на една кауза. Отговорността означава ангажиране с ценности, а ценностният свят е достатъчно голям, за да предложи възможности за достоен живот дори и при най-тежките условия.
Франкъл формулира три основни групи ценности, които според него покриват целия спектър на човешката отговорност:
  1. ценностите на творчеството са свързани с професионалната реализация; ценностите на преживяването отговарят на задачата да се преживява радост, щастие и любов;
  2. ценностите на нагласата стават приоритет при условия, в които животът не е „нито творчески плодотворен, нито богат на преживявания“.
Последната група ценности се мисли от Франкъл като „едно ново царство на ценностите, които с положителност спадат към най-висшите“.Става дума за ценността на понасянето на неизбежните затруднения в живота.
Като терапевт Франкъл предпочита да мисли себе си най-вече като лекар и психиатър, който използва традиционни за професията средства, каквито са фармакотерапията и електро-конвулсивната терапия: „Аз съм далеч от това да подценявам такива ценни психиатрични предимства като електро-конвулсивна терапия, успокоителните лекарства или дори лоботомията“. В своя защита той казва:
Няма a priori възражение срещу „инжекцията и електрошока“. (…) В отделението по неврология към Виенската поликлиника моят екип използва медикаменти, а ако се налага, дори електрошок, и въпреки това мога да твърдя, че не е било упражнено посегателство върху човешкото достойнство на пациентите. От друга страна, познавам много дълбинни психолози, които биха се отвратили при мисълта да се предписват лекарства, да не говорим за електрошок, но по силата на тяхната идея за човека, по силата на техния механистичен подход към човека, те погазват човешкото достойнство на пациентите си.
Въпреки своя психиатричен натюрел Франкъл определя логотерапията като „лечение с думи“. По време на срещата между лекаря и пациента основно значение има това, което ще бъде споделено и това, което ще бъде дискутирано.
Като строго логотерапевтични Франкъл определя две свои техники – парадоксалната интенция и дерефлексията. Според него те представляват личният му, уникален принос към психотерапевтичния инструментариум на екзистенциалните терапии и при това работят безотказно и в много кратки срокове, средно 8 сеанса, според свидетелството на Туиди.
Франкъл определя целите на лого-терапията, като лечение на неврозите, така:
  • „да отнеме вятъра от платната на неврозата”;
  • „да обърка сметките на неврозата“.
Логотерапевтът има за цел да изненада, да обърка невротичната чувствителност на пациента, като се държи така, както той най-малко очаква – като отрази невротичния проблем по възможно най-абсурдния начин. В случая с дерефлексията – да не се говори за болестта, а в случая на парадоксалната интенция – да се настоява за осъществяване на най-големите страхове. В действителност парадоксална интенция започва с хуморизиране на симптома и завършва с насърчаването на пациента с фобии или натрапливости да си представи по възможно най-реалистичния начин как преживява своите най-страшни опасения.

Ноогенна невроза

В Теория и терапия на неврозите Франкъл определя ноогенните неврози като неврози, възникнали от духовното:
Човек, който живее с напрежението на един конфликт на съвестта или под натиска на духовен проблем, както и човек в екзистенциална криза, може да заболее невротично.
И още:
Ноогенните неврози не възникват от конфликтите между нагоните и инстинктите, а по-скоро от екзистенциални проблеми. Измежду тези проблеми важна роля играе фрустрацията на волята за смисъл.
Ноогенните неврози са относително рядко срещани душевни състояния, по данни на Франкъл, представляващи 20% от общия брой невротични заболявания

Екзистенциален вакуум

„Екзистенциален вакуум“ е понятие, което Франкъл пуска в обръщение през 1955 г., обобщавайки своите, вече описани през 1946 г., интуиции за болестта на времето. Тъй като логотерапията тръгва от предпоставката за една вродена „воля за смисъл“ у човека, трябва да се очаква, че тъкмо нейната „изправност“ ще гарантира на човека някаква форма на „добър живот“. Волята за смисъл е логотерапевтичен концепт, описващ и обясняващ основната движеща сила на човешкото поведение – става дума за естествен „подтик“ да се живее съобразно някаква ценностна логика. Човекът не може да живее без да оформя своите преживявания като събития, чието съдържание надхвърля непосредствено даденото. „Аз съм на 22, имам образователна степен, кола, сигурност и повече секс и власт, отколкото реално мога да използвам“ – пише на Франкъл един американски студент – „остава ми само да си обясня какво означава всичко това“. Всеки иска и може да разбира живота си; това е посланието на понятието „воля за смисъл“.
Екзистенциалният вакуум е феномен на следвоенния икономически и социален растеж, когато обикновеният човек се оказва атакуван от няколко неблагоприятни фактора. Първо, „увеличение на неангажираното в работа време“ и после, „загуба на инстинктивната подсигуреност на живота“ и „на традициите, които са насочвали човека в по-предишни времена“. Общият резултат от тези на пръв поглед атрактивни новости е масовото невротизиране на обществата. Хората, които иначе разпознават себе си като сравнително задоволени в материално и емоционално отношение индивиди, са нерядко депресирани, агресивни или зависими. Причината за това според Франкъл трябва да се търси в новите затруднения, пред които е изправена волята за смисъл, особено т.нар. от него редукционизъм – гледната точка, според която човекът и ценностите не са нищо друго освен „биохимичен механизъм“ и „хомеостатично задържане в рамките на процеса стимул-реакция“. Хората вече не знаят какво искат, нито какво трябва да правят и това неминуемо се отразява на ентусиазма и енергията за живот: „Редукционистката интерпретация на ценностите е в състояние да подкопае и да разруши ентусиазма на младите. Екзистенциалният вакуум обозначава колективното затруднение да се живее страстно и с вяра в значимостта на делата.
magnifisonz.com - подбрани материали от Франкъл
Записване на час за консултация в търсене на смисъл и цел и в контекста на логотерапията: 0897722771